top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıBeta Akademi

ZAMAN YÖNETİMİ NEDEN GEREKLİDİR?Zaman yönetimi zamanımızın, amaçlarımızı, sorumluluklarımızı, zevklerimizi ve sosyal yaşamımızın içerdiği etkinliklerimizi bir arada yürütebilecek bir biçimde planlanması anlamına gelmektedir. Hepimiz toplum içinde yaşıyoruz. Geleceğimize yön verebilmek ve yaşamda başarılı olabilmek için hedefler belirliyoruz, bu doğrultuda çeşitli sorumluluklar alıyoruz. Yapmamız gereken görevlerimiz var. Yakınlarımıza, arkadaşlarımıza zaman ayırmak ve hoşlandığımız işleri yapmak, hobilerimizle ilgilenmek gibi gereksinimlerimiz de var. Ancak yine hemen hepimiz bu işler için bir türlü vakit bulamamaktan yakınıyoruz. Gerçekten de bütün bunlar için zamanımız yok mu? İşte bu soruya yanıt aramak için hep birlikte aşağıdaki tabloya bir göz atalım isterseniz.

Hiç Zamanım Yok! (mu?)

Zaman Limiti

GÜNDE 24 SAAT; HAFTADA 168 SAAT

Etkinlikler

* GÜNDE, + HAFTADA

Kişisel İşler (Zorunlu) İşlerimiz

Uyku *7, +49; Yemek *2, +14; Giyinme *1,+7; Ulaşım *1, +5; Öz-bakım (Saç, makyaj vb..) *2, +14; Toplam Haftada: 89 Saat

Okul Hayatımız

Ders Saatleri *7, +40; Ders Çalışma *4, +28; Toplam Haftada: 68 saat

Kişisel Gelişim Sosyal İlişkiler, Hobiler Eğlenme, Dinlenme

*2, +10 saat

Görüldüğü gibi aslında hepimizin yapmak istediğimiz işler için yeterli zamanı var. Peki, neden bir türlü hiçbir işimiz yetişmiyor ve karmaşa yaşıyoruz? Bu sorunun yanıtı kuşkusuz “zamanımızı iyi planlayamadığımız için” olacaktır. Zamanı doğru biçimde planlamayı öğrenmek, yaşamımızda yapmak istediğimiz tüm işlere zaman ayırabilmek ve stresten mümkün olduğunca uzak yaşayabilmek için gerekli bir adımdır.

Hepimiz, özellikle de belirli dönemlerde (üniversiteye hazırlık, sınavlar vb..) zamanımızı planlama konusunda çaba göstermişizdir. Ancak çoğu kez bu çabalar boşa çıkar. Peki, bu neden böyle oluyor? Bizi zamanımızı planlayabilmekten alıkoyan nedenler neler? Bundan sonraki bölümde bu sorulara yanıt arayacağız.

Kaynak: Milliyet Gazetesi-Rehberlik Servisi

https://www.milliyet.com.tr/egitim/zaman-yonetimi-nedir-ve-neden-gereklidir-1638457

bottom of page